Foto a text Avellana
Rýhovací desku jsem si pořídila k Vánocům – a chtěla jsem ji už dlooouho. Protože je to super pomocník. K čemu ji používám?
To nejjednodušší – když potřebuji naohýbat více papírů na jeden rozměr. Dělávám malé „vizitky“, na které si řežu základy z velkého archu. A na každé mám 2 ohyby. Používala jsem rýhovací jezdec na Fiskars trimmeru, ale přesnost a rychlost se srovnat nedá.
Převod z palce na centimetry najdete zde … http://www.jednotky.cz/delka/palec/?hodnota=1
Základy přáníček – pokud chceme něco jiného než pouhé přehnutí vpůli. Jednou si to člověk rozměří, a pak už to sviští. Nebo stačí udělat si značky pro ohyb jen na jedné straně – i to šetří čas. A co teprve když budete šikovné a napíšete si do bloku rozměry pro to které přání (a neztratíte to jako já). Například gatefold card, z-card…
Krabičky – naprosto úžasná záležitost. Jak víte, jsem přáníčková a navrch zdobilka jak se patří. Takže občas se mi pod rukama vyklube přání pěkně vypasené, které do běžné obálky prostě nedám. Ani se nesnažím – tato přání většinou předávám osobně. Ale přesto – dát ho jen tak „nahaté…“. A tak na ně dělám krabičky – mám dva oblíbené způsoby a s deskou si ušetřím spousty měření – většinou stačí přáníčko položit na desku, tužkou si přímo na ni udělat značku (jde to pak utřít), a pak už jen přidáme tolik, kolik potřebujeme na hloubku. A co krabičky na mini dárečky? Je to prima vtípek, když jako dar-nedar jednotlivě zabalíte třeba Ferrero Rocher bonbón. Mikulášský kalendář z malých krabiček? Také ty kabelky-minidárek (byly tady na blogu) jsem rýhovala na tomhle zařízení. krabička s víčkem – tvar se udělá 2x, podruhé o vlas větší…
…krabička s víčkem v jednom kuse….
Embossování – myslím suché. Nádherně tady jdou dělat vytlačené rámečky uprostřed plochy, nebo pravidelné linky různých rozestupů, diagonální rýhování (pomocí vkládacího rohu), čtverce, i skoro cihlovou zeď si troufnu 🙂
Rozety – vzpomínáte na tu pěknou soutěž s rozetami? Tak víte, co to je rýhovat si rozetový proužek jen tak z ruky. Tady je to záležitost chvilky – a hloubku záhybu si můžete zvolit podle vlastní potřeby (a velikosti rozety).
Obálky – tahle deska má jednu vychytávku. A sice vkládací roh, který má rovněž naznačené míry 1/8 palce. S jeho pomocí si můžeme udělat obálky na libovolný rozměr přání.
Pokud vám nedělají problémy americké míry, tak máte výhodu, protože jak na přáníčka základních typů, tak na obálky k nim máte přímo dané rozměry – vlepené uvnitř „schovky“ na knihařskou kost a na vkládacím rohu.
Ovšem u jednoho videa, které jsem zkoukla, tvrdila předvádějící, že ty obálky jsou zbytečně větší než přáníčka uvedeného rozměru.
Nevídáno – já si přáníčko klidně uříznu podle obálky 🙂
Také tam najdete rozměry na 8 velikostí krabiček – i s víčky.
Pokud byste se rozhodly dělat si obálky do svých SMASHů nebo do Life projektů – takové ty, co se přilepí na stránku a do nich se zasunují tags nebo cokoli, opět – i ze zbytků, rychle a bezbolestně.
Jasně – tohle všechno si můžete naměřit a narýhovat jakkoliv, i bez tohoto udělátka, ale pokud děláte po více kusech najednou, tak tahle deska nemá chybu a hlavně ohromně šetří čas. A co mě na tom baví vůbec nejvíc – většinu věcí dělám bez měření. Prostě položím papír na desku a jen tak, podle oka, si to značím a hned rýhuji. Funguje to zejména u krabiček a obálek, které nemají špičaté cípky.
Pomyslná nevýhoda může pro někoho být pouze to, že míry jsou zde v palcích (a jejich čtvrtkách a osminách). Ale jde jen o zvyk – na centimetry se to dá docela dobře napasovat taky. Plus mínus 🙂
SPOUSTU NÁVODŮ NAJDETE I NA PINTERESTU.
P.S. Ty černé čáry na fotkách jsou samozřejmě zvýrazněné rýhy, to aby to bylo lépe vidět a omlouvám se za kvalitu ukázek. Ale spěchala jsem a zrovna jsem neměla žádný hotový projekt ani hotový, ani na ukázku. Takže jsou použité tenké papíry a nepřesnosti jsou hodně vidět. Jo, spěchat se prý nemá….