Vyrobte si MAŇÁSKY Z FILCU

Sobota, Prosinec 29, 2012 21:47

Foto a text Limetka

Moje dvouletá dcera miluje, když před ní hraji divadélko s panenkami a všelijak se pitvořím. Proč ne, dělá mi to radost. Abych si ulehčila situaci, rozhodla jsem se vyrobit si pohádkové pomocníky – maňásky. Šicí stroj nevlastním, proto padla volba na filc, protože se netřepí a ruční šití mu body naopak přidává.

Jelikož jsem z filcu nikdy předtím nedělala a ani maňásky jsem nikdy nevyráběla, nutně mě čekalo několik překážek, překvapení a různých zjištění. A ráda se o ně podělím, ať můžete pohodově tvořit.

Na co myslet, když chcete ušít maňásky z filcu:

1/ Materiál

Filc by měl být tenký ale pevný – vypaseného maňáska bude toporný a chlupatý měkký filc se bude táhnout a při sešívání krajů nebude držet.

2/ Tvar

Od klasické „raketky“  (myslela jsem si, že takhle má maňásek vypadat)…

jsem se dopracovala ke tvaru lehce falickému (na fotce budoucí královna)

Při hledání správného tvaru jsem musela vzít v úvahu, že maňásky bude používat i manžel, takže musí být dostatečně široké a zároveň nesmějí při hraní padat. A to se mi právě s „raketkou“ nedařilo. Vyvinula jsem si proto vlastní tvar.  Je lidský, při ohýbání prstu vypadá maňásek věrohodně a navíc nepadá. Převratné řešení :-) tkví v krčku a hlavičce. Krček je široký tak akorát pro jakýkoliv prst, ale: hlavička je vycpaná polyesterovou drtí, takže prst do ní zaboříte a maňásek drží. Pro představu: délka maňáska je 9,5 cm, šířka „sukénky“  4,5 cm, šířka krčku 3 cm, šířka hlavičky asi 4,1 cm. Ručičky jsou také vyplněné drtí.

3/ Jak to spojit dohromady

Filc neslepíte. Tedy určitě ne tím, co jsem vyzkoušela já: Herkules, Stick It!, Glossy Accents, Diamond Glaze. Ačkoli jsem na internetu našla návody, že zaručeně funguje lepidlo na papír nebo Herkules…NE! Všechna lepidla se vsáknou, filc ztvrdne a ztmavne. A stejně se to neslepí. A navíc: pochybuji, že by slepený filc vydržel dětskou hru.

Sešívala jsem vyšívacími bavlnkami. Na připevnění očiček ale třeba i vlasů pana krále jsem použila monofilovou nit.

4/ Sešívání

Na sešívání dílů používám smyčkový steh.

Než začnete díly spojovat, je důležité si uvědomit, co všechno bude maňásek mít. Oči, pusu, nos, obočí? Vousy? Klokan kapsu? Méďa čumáček? A podle toho postupujte. Na sešitého maňáska se tyhle drobnosti moc dobře nepřišívají.

Nejprve tedy udělám obličej, pak si sešiji a vycpu ručičky. Potom začnu sešívat tělíčko, na příslušné místo vložím ručičku, změním steh na klasický, a po přišití ručičky pokračuji na hlavičku smyčkovým stehem a tak dál.

Vlásky a šatičky přijdou nakonec. Princezna má šatičky svlékací.

Koníček má hlavičku dutou až nahoru – základ stejný jako na človíčka, obličejová část přišitá jako první.

Vlk měl být z šedého filcu, ale ten co mám je moc tenký a vytrhává se po sešití, proto je hnědý. Takže spíš pejsek…

Vlk/pejsek rozložený na součástky:

Čeká mě jich ještě spousta, ambice mám velké, času méně.

PS: V IKEA mají dvě sady malých maňásků, ale nejsou klasicky pohádkoví, a já si navíc ráda dělám věci po svém. A až maňásky dodělám, s úlevou se vrátím ke svým milovaným papírům.

5 komentářů k příspěvku “Vyrobte si MAŇÁSKY Z FILCU”

 1. Aktijka - HuráPapír:

  Prosinec 29th, 2012 at 21:49

  Díky moc za postřehy! Já si takový krásný maňásky pamatuji z děctví… moje babička nám je šila :-) Měla bych prohrabat krabice…

 2. Pettie:

  Prosinec 29th, 2012 at 22:17

  Limetko, ty jsou dokonalý! Tos mě teda pěkně nahlodala….budu o tom přemýšlet :)

 3. ekulka:

  Prosinec 29th, 2012 at 22:53

  naprosto úžasní!!! skvělý nápad!!! strašně se mi líbí koník, je roztomilý :) jinak, herkules filc udrží, ale musí se nechat dobře zaschnout, vyzkoušeno… ale používám ho jen do alba, do folie, kde se na něj nešahá, i při použití v minialbu taky raději šiju nebo chytím brads, dětskou hru by herkules opravdu neudržel…

 4. Katka Trnka:

  Prosinec 30th, 2012 at 19:43

  Jsou krásní a obdivuju, že máš tu trpělivost udělat si sadu. Mě to sice taky popadlo, ale skončila jsem u několika kusů. 

 5. Barus:

  Leden 3rd, 2013 at 08:40

  jeeee…ty jsou nadherni.jsi sikovna ;-)

Zanechte komentář