Silhouette… část druhá aneb POŘIZUJEME SILHOUETTE :-)

Pátek, Srpen 3, 2012 22:34

Text Pettie

Spousta z vás už Silhouette má. Ale hodně z vás po něm teprve pokukuje a více či méně koketuje s myšlenkou, že byste si ho pořídili. Jsem moc ráda, že se za posledním článkem o Silhouettu rozjela diskuze o všem, co se jeho nákupu týká. Víc hlav, víc ví :)

S jakými verzemi Sihouettů se můžete setkat

Silhouette je na trhu nějaký ten pátek, a tak už má tři verze. Zasloužilé scrapařky, které jej pořizovaly cca před 3 lety, mají nejstarší verzi, kterou výrobce označuje jako original Silhouette. Já jsem jej pořizovala později, a tak mám verzi Silhouette SD. No a v dnešní době se už téměř výhradně pořizuje Silhouette Cameo. Zjišťovala jsem, jaké jsou mezi jednotlivými verzemi rozdíly. Verze SD má oproti originalu navíc LCD display. Umožňuje také pracovat bez PC, protože umí načíst data z SD paměťové karty (zatím jsem neměla potřebu zkoušet to). Největším (a možná i jediným) kladem Camea je to, že řeže i větší formáty než obě předchozí verze Silhouettu (balení obsahuje podložku 12×12 palců, ale řezat je prý možné až délku 3m; SD verze řeže na podložce A4, případně do délky 1m).

Nože

Když už jsem se zmínila o rozdílech a novějších verzích, chtěla bych se zastavit ještě u nožů. S verzemi original a SD se prodával nůž se třemi distančními čepičkami (modrá na nejtenčí materiály, žlutá na středně silné a růžová na nejsilnější). Je vždy potřeba vyjmout držák nože a vyměnit čepičku podle síly řezaného materiálu. S verzí Cameo však přišly do prodeje nože nové (respektive jejich držáky). Jejich nastavení je jednodušší a rychlejší. Nemusíte nůž vydělávat a měnit čepičku, stačí otočit kroužkem. Dobrá zpráva je, že tyto nové držáky můžete použít i pro starší verze Silhouettu.

Jestli kupovat náhradní nůž rovnou s nákupem nového Silhouettu je sporné. Záleží, jak často budete Silhouette používat a na jaké materiály, což jde ovšem dost těžko odhadnout. Každopádně je tu i možnost dokoupit nůž zvlášť a poštovné při nákupu samotného nože přes Custom Crops jsou necelé 3 USD, což není tak hrozné.

A ještě jedna novinka. K Silhouettu si můžete koupit i speciální nůž, který lépe řeže textil (má modrou barvu). Takže zvažte, jestli nebudete potřebovat i tento.

Řezací podložky

Další diskutovanou věcí je pořízení náhradní podložky, na kterou se umísťuje papír, z něhož chcete vyřezávat. Po čase totiž přestane lepit a papír na ní nedrží tak, jak by měl. Já jsem si nějaký čas vypomáhala izolepou (přilepila jsme pomocí ní papír k podložce na okrajích), ale pak už nepomáhalo ani to. Od scrap-kolegyň jsem se dověděla, že podložku lze obnovit pomocí přemístitelného (repozičního) lepidla ve spreji. O tom jsem sice nikdy dřív neslyšela, ale mám podnikavého muže, který zapátral a na internetu objevil ideální lepidlo (alespoň podle amerických scrapařek) s názvem „3M Scotch-Weld Spray 75 Repositionable Adhesive“. Vyzkoušela jsem je a funguje výborně. Stojí sice kolem 500,- Kč, ale jeho obsah je 500 ml, takže počítám, že vydrží dlouho. Při používání nezapomeňte na dvě věci. Výpary z tohoto lepidla se mohou prudce vznítit (nevystavujte teplu) a jsou škodlivé (pozor na kůži, oči a vdechování výparů). A méně podstatná, ale pro nás důležitá věc: okraje podložky, kterou takto obnovujete, polepte např. maskovací malířskou páskou, aby pak také nelepily. Použít můžete samozřejmě i jiná lepidla ve sprejích, jen nezapomeňte, že musíte použít lepidlo přemístitelné (repoziční) a ne permanentní, aby šel papír opět odlepit.

Nákup Silhouettu

Ještě bych se chtěla vrátit k nákupu Silhouettu. Některé z vás mají nákup teprve před sebou. Možná se bojíte nakupovat z USA jako já. Nebojte se :) Od mého nákupu už sice uběhla nějaká doba, ale třeba se vám bude moje zkušenost hodit. Nakupovala jsem přes Custom Crops, kde kupuje Silhouette většina českých scrapařek. Klasicky jsem se zaregistrovala, provedla objednávku a zaplatila pomocí platební karty. Zboží mi odeslali ihned, jakmile bylo na skladě, a za 3 dny byla zásilka v Praze. Největším zdržením bylo samozřejmě proclení. Během té doby jsem odeslala emailem podepsanou plnou moc a následně si vyměnila několik emailů s celní deklarantkou ohledně popisu zboží potřebnému k jeho proclení. V podstatě jsem nenarazila na žádný velký problém a jednání bylo také bezproblémové. Kde je zásilka a co se s ní zrovna děje, jsem mohla nejprve sledovat na stránkách USPS a později na stránkách České pošty.  Silhouette jsem měla doma měsíc po jeho odeslání z USA. Celou akci můžu jen doporučit, výsledek za to určitě stojí :)

A ještě bych vás chtěla upozornit na pár věcí. Když už budete mít Silhouette doma:

-          umístěte ho tak, aby před ním i za ním byl dostatek místa (při řezání vyjíždí podložka s papírem střídavě vpřed a vzad).

-          nelekněte se zvuků při řezání, Silhouette není rozhodně tak tichý jako tiskárna,

-          pokud si nebudete vědět rady, nakoukněte do uživatelského manuálu ( http://www.sws.cz/prod_img/graphtec/silhouette_%C4%8Desk%C3%BD%20manu%C3%A1l.pdf ), díky Mileně tu máme i odkaz na český (díky! :) ).

Přeju příjemné (nejen) řezání a opět se těším na vaše reakce, zkušenosti a poznatky :)

… SILHOUETTE MŮŽETE KOUPIT WWW.FORART.CZ

Štítky: ,

28 komentářů k příspěvku “Silhouette… část druhá aneb POŘIZUJEME SILHOUETTE :-)”

 1. Screbla:

  Srpen 4th, 2012 at 08:41

  Díky za další informace? Mám kamaráda v Dubaji, tak pomalu zjišťuji jak by to bylo s pořízením tam :-) ) vypadá to, že to bude věc, bez které se neobejdu :-) ) Ale ta cena ?!
  Ještě jsem se chtěla zeptat jak je to s nákupem obrázků, které vyřezává.Jsou nějak volně ke stažení,nebo se kupují nějaké balíčky?
  Děkuji a těším se na pokračování, byly by prima nějaké ukázky vlastní tvorby :-)

 2. Pettie:

  Srpen 4th, 2012 at 09:36

  No jo no, ta cena dost odrazuje, to chápu.
  V ceně Silhouette Camea je 51 obrázků a karta v hodnotě 10 USD, pomocí které jde stáhnout další obrázky z http://www.silhouetteonlinestore.com , tak mrkni tam.
  Jinak příště bych chtěla psát o programu Studio, kterej Silhouette používá (trochu i o placeném Studiu Designer Edition), o získávání obrázků apod. Takže tam bude víc informací ;)
  Ukázky vlastní tvorby mám v plánu, tak jsu ráda, že jsou žádané :) )

 3. Milena:

  Srpen 6th, 2012 at 09:06

  Tak jsem ho právě vybalila a jsem moc zvědavá, jak se s tím poperu. Pettie, netrpělivě čekám na další pokračování. :-D

 4. Lunka:

  Srpen 7th, 2012 at 10:04

  Doma mám Cameo a jsem s ním naprosto spokojená. Těším se na další články a hlavně Tvoji inspirativní tvorbu – už se nemůžu dočkat.Děkuji :-)

 5. Sylva:

  Srpen 8th, 2012 at 11:48

  I já se těším na další pokračování a na den, kdy Cameo dorazí :)

 6. Kamča:

  Srpen 9th, 2012 at 22:06

  Supr článeček a už se těším na další, ráda bych se dověděla jak lze koupit další kupon, abych si mohla koupit další obrázky na vyřezání…moc díky.

 7. Pettie:

  Srpen 12th, 2012 at 19:01

  Kamčo, pokud chceš jednorázovou kartu, tak na Custom Crops můžeš koupit buď kartu v hodnotě 10 USD nebo 25 USD (cena je zrovna teď o něco nižší – třeba ta desetidolarová stojí teď 9 USD :) ). Poštovný je necelý 3 USD, posílají to jako dopis a doma bys to měla mít za pár dnů. (Mně takto dopis přišel za 3 dny.)
  Tady máš přímo odkazy: http://www.customcrops.com/product_info.php?products_id=232193077 a http://www.customcrops.com/product_info.php?&manufacturers_id=&products_id=232186470 .

  Pokud bys chtěla stahovat víc a pravidelně, tak si můžeš zařídit „předplatný“ tady: http://www.silhouetteonlinestore.com/v2/signup.aspx . Tam jsem to ovšem podrobně nestudovala a nepátrala po detailech. Teoreticky by se mělo dát zaplatit kartou a měli by to posílat i do ČR.

 8. Aktijka - HuráPapír:

  Srpen 12th, 2012 at 19:24

  Předplatné jsem měla já :-) … je to tak, že se tam zadají údaje o kartě a oni si sami automaticky každý měsíc vezmou peníze… za ně se tam načte kredit. Jen pozor na to, myslím, že po 3 měsících se ten kredit maže (ten, co nebyl do 3 měsíců vyčerpán). Já díky tomu, že neměla čas přišla o „peníze“, protože jsem kredit nevyčerpala. Byla tehdy akce, za 9,99 dolarů měsíčně kredit 25 dolarů… musela jsem se upsat na 1 rok :-)

 9. Kamča:

  Srpen 13th, 2012 at 12:46

  Holky, moc díky…spíš mi dělá problém..jak zaplatit…jde to z jakékoli karty, nebo musí být něco speciálního…jsem v tomhle úplný laik…nikdy jsem nic ze zahraničí nekupovala.. díky moc

 10. Lenka:

  Srpen 14th, 2012 at 13:10

  Já jsem dostala k Silhouette zdarma 10$ kartu. V začátečnické euforii jsem si stáhla cvičně jeden obrázek a načas (asi na rok :) ) jsem na ni zapomněla. Nedávno jsem si chtěla opět něco stáhnout a už mi nefungovala. Takže jsem taky asi něco prošvihla :)

 11. Pettie:

  Srpen 14th, 2012 at 20:23

  Kamčo, nejsem si tím uplně jistá, ale prý by to mělo jít přes jakoukoli embosovanou kartu. To je taková, která má text (číslo karty, jméno atd.) vyraženej tak, že je plastickej – jakoby vystupuje z karty, jako že 3D :)

 12. Kamča:

  Srpen 15th, 2012 at 09:58

  Pettie- Děkuji, zkusím to ;-)

 13. Jitka:

  Srpen 15th, 2012 at 15:02

  K te karte, pokud jsi jeste kartou pres net nikdy neplatila, muze se stat, ze nejdrive budes muset pozadat o moznost placeni pres internet u sve banky. Resp. vetsinou to byva tak, ze musi byt povoleno placeni pres internet a take je stanoven horni limit takove platby (to jde take zmenit jednoduse zavolanim do banky) kvuli zneuziti.
  Jinak ja doufam, ze jednou si tuto krasnou hracku (ach jo, screpbooking je o hoooodne hrackach ;) ) take poridim, ale ted bohuzel neni dost penez, ale hlavne neni dostatek mista. Zatim mam nastesti kamarada, ktery mi vse vyrezava na specialnim laseru. :)

 14. Avellana:

  Srpen 16th, 2012 at 09:30

  Jitka ví, o čem mluví. Když jsem začínala s přáníčky a začala jsem si pořizovat „naprosto nutné“ pomůcky a materiál, tak jsem říkala všem okolo: A víte kolik ušetřím, když nebudu kupovat ta drahá, nudná, sériově vyráběná fabrická přáníčka? Udělám je SAMA a LEVNĚJI! Doufám, že se teď všechny smějete, a hodně nahlas.
  A přítele závidím. Spíš teda ten laser :-) )

 15. Pettie:

  Srpen 16th, 2012 at 11:50

  Jo jo, mě to pobavilo :D :D

 16. Vendy:

  Srpen 26th, 2012 at 11:44

  Ahojky..chci se zeptat na to lepidlo..jak dlouho vydrží lepit? Jako jestli ho nebudu muset stříkat každý druhý den..

 17. Pettie:

  Srpen 26th, 2012 at 18:34

  Mně přijde, že by to nějakou dobu mělo vydržet. Ale bohužel nemám ještě ty zkušenosti. Obnovovala sjem podložku před pár týdny.

 18. keythy:

  Leden 19th, 2013 at 17:19

  Ahojte.
  Chcela by som som si tiež kúpiť Silhouette Cameo a mám pár otázok ,ktoré by som si chcela ujasniť a dúfam že mi vy skúsenejšie poradite.Možno to už bolo niekde spomenuté a ak som to prehliadla tak sa ospravedlňujem .
  -Podľa čoho viete ako sa má nastaviť ten nôž?
  -Máte skúsenosti aj s vyrezávaním jemných ,drobných ,komplikovaných vzorov – ornamentov, vyreže to pekne,nie je s tým problém?
  -Dá sa rezať aj na 250g papier alebo 220g je maximum?
  -V programe Studio sa dá použiť akýkoľvek obrázok z netu,alebo vlastný obrázok?
  -Ten držiak na perá “ Pen holder“ je vhodný na rôzné perá,lebo tie original pera sa mi zdajú dosť hrubé?Alebo treba nastaviteľný držiak / Adjustable pen holder / ?

  Ďakujem vopred

 19. Pettie:

  Leden 23rd, 2013 at 08:07

  Ahoj Keythy,
  tady najdeš celou řadu článků o Silhouetttu a taky odpovědi na některý tvý otázky: http://navody.hurapapir.cz/?cat=129
  Něco málo o nastavení nože hledej konkrétně tady : http://navody.hurapapir.cz/?p=3475
  Co se týká ornamentů, je s tím někdy problém. Záleží na použitím papíru. Třeba z folie je to v pohodě, ale ze silnějších papírů už tak ne.
  Gramáž papíru – podle vlastní zkušenosti byhc řekla, že je to potřeba vyzkoušet. Silhouette je určenej do 220g/m2, ale třeba strukturovaný papíry i menší gramáže už můžou dělat problémy a nedoříznout. Jestli jdou ovšem řezat silnější, to jsem nezkoušela.
  Řezání obrázků (i vlastních :) ) : http://navody.hurapapir.cz/?p=4118
  Pen holder nemám, ale dočetla sem se na netu, že není na ty jejich originální pera (ty se používají bez držáku, proto jsou taky silný), ale právě na různý jiný pera. Klikni si sem : http://silhouetteamerica.com/sketchPens.aspx – uplně dole je video.
  Přeju správné rozhodnutí! :) )

 20. keythy:

  Leden 25th, 2013 at 08:31

  Pettie
  ďakujem veľmi za odpoveď,pomohlo mi to už v tom mám jasnejšie.Škoda tých ornamentov,ale aj tak nad Silhouette vážne uvažejem.
  Ešte raz ďakujem.

 21. Nikola:

  Květen 30th, 2013 at 15:09

  Dobrý den, 
  nevíte, zda lze vyřezávat i koženka či pěnovka?
  Děkuji za odpověď

 22. Aktijka - HuráPapír:

  Červen 1st, 2013 at 19:12

  Dobrý večer, Nikolo, bohužel nejde. Pouze čtvrtky do gramáže cca 220 gr/m2. Se speciálním nožíkem (je modrý) jde řezat i tenčí látka. J.

 23. Veronika:

  Březen 15th, 2014 at 15:01

  Kdo mate plotr z USA, co reklamace? Da se to nejak resit tady, nebo nemate strach, ze by se mohlo neco stat?

 24. Pavel:

  Červen 7th, 2014 at 10:28

  Dobrý den, kde se dá sehnat delší podložka k Silhoutte portrait? Nebo se nějak slepí podložky za sebou? Tvrdí, že Silhoutte vyřezává do délky tří metrů. Jak se v tomto případě postupuje?

 25. Aktijka - HuráPapír:

  Červen 7th, 2014 at 11:09

  Já zatím viděla v nabídce pouze podložky 12×24″ … tj délka cca 61 cm. Asi je pak slepují, jen netuším, co nůž udělá na slepeném místě.

  Taky by asi šla řezat samolepící fólie, tu můžete řezat přímo bez podložky, protože nůž řeže jen samolepící část…

 26. Pavel:

  Červen 7th, 2014 at 13:44

  Chci to vyřezávat ze samolepící folie, ale nepřipočítává nůž sílu-tloušťku podložky? Už jste někdo zkusil řezat bez podložky? Nesmeká se to?

 27. Pavel:

  Červen 21st, 2014 at 08:32

  Nikdo nevyřezává nic většího? Naskytl se mi další problém. Sehnal jsem větší podložku na Cameo a ořízli ji. Vyřízlo mi to však jen část, která je v programu podbarvena bílou plochou. Jak se prosím Vás, tato pracovní plocha rozšiřuje???? Pomozte, prosím.

 28. Simona:

  Září 15th, 2016 at 13:49

  Z plotru jsem byla nejdříve nadšená. Vyřezával bez problémů. Po nějaké době začal nedořezávat a papír spíše ničit. Prostě to nejsou kvalitní řezy. Zkoušela jsem nastavit všechny možné varianty, jak řezat, ale bez výsledku. Nůž jsem měnila a stejně to nepomohlo. Podložka je čistá a také vyměněná, protože první už nelepí.
  Chtěla bych se zeptat, jak je to s tím lepidlem ve spreji. Nenechává na papíře nějaké fleky nebo neušpiní papír, jako klasické lepidlo?
  Předem děkuji za radu.

Zanechte komentář