Silhouette – část osmá aneb JAK NA „PRINT AND CUT“ OBRÁZKY

Pátek, Listopad 2, 2012 14:59

Text a foto Pettie

Zvláštní kategorií obrázků tvoří obrázky označované jako print and cut. Program Silhouette Studio totiž kromě vyřezávání dokáže i tisknout. Pokud si tedy stáhnete z internetu obrázek print and cut, můžete si jej nejprve pomocí programu Studio vytisknout na vlastní tiskárně a potom jej pomocí přístroje Silhouette vyřezat. Vznikne tak zajímavý prvek k dozdobení vaší stránky, přáníčka nebo jiného projektu.

Jak tedy na to? Nejprve si pořídíte obrázek označený jako print and cut, např. přímo v online obchodu Silhouettu. V náhledech takovéto obrázky poznáte podle písmenka P ve čtverečku, který je umístěn vedle ceny obrázku. Všechny tyto obrázky můžete lehce najít pomocí vyhledávání, které je umístěné na stránce nahoře vpravo, kde stačí zadat „print cut“. Druhou možností je zvolit si vlevo požadovanou kategorii a pak pomocí filtru omezit výběr na print and cut obrázky. Obrázek pak obvyklým způsobem koupíme. Kdo neví jak, může nakouknout do jednoho z minulých článků.

Toto jsou např. obrázky print and cut z kategorie Plants and Animals:

Než začnu popisovat, jak obrázek vytisknout a vyřezat, musím vás upozornit, že vlastním Silhouette SD, a tak i tento návod je určený pro něj – tzn. pro velikost papíru do velikosti přibližně A4. Pokud tedy zjistíte, že na Cameu, kde je velikost až 12×12 palců, je potřeba postupovat jinak, budu ráda, když to napíšete do komentářů. Předpokládám, že by mělo stačit změnit velikost papíru na A4, protože většina tiskárně formát 12×12 palců nepodporuje.

V programu Studio si nyní obrázek otevřeme. Objeví se nám barevný obrázek s červeným obrysem. Na první pohled to není znát, ale skládá se vlastně z těchto dvou částí. Barevný obrázek (bez červeného obrysu) vytiskneme na tiskárně a podle červeného obrysu jej pak vyřežeme na Silhouettu. Tyto dvě části jsou zatím seskupené, takže se nemusíte bát posunout je kamkoli po pracovní ploše programu, změnit velikost a podobně.

Pokud už máte obrázek připravený (to znamená, že má požadovanou velikost, případně jej máte na ploše připravený v několikerém provedení apod.), nachystáme jej k tisku. Důležité jsou teď pro nás registrační značky, které objevíme, když klikneme na Open the Registration Mark Settings Window. V levém menu zaškrtneme políčko Show Reg Marks a tím se nám registrační značky zobrazí. (Alespoň pro začátek doporučuji nechat všechny rozměry tak, jak je přednastavil výrobce. Změnou se může stát, že se později špatně načtou a obrázek nebude vyřezaný přesně.) Spolu se značkami se zobrazily také šrafované části. Do těchto částí by neměla zasahovat žádná část vyřezávaného obrázku, protože značky pak mohou být také špatně načteny. Takže pokud je potřeba, posuňte obrázky mimo toto šrafování.

Obrázky jsou připravené a můžeme tisknout. Papír, ze kterého budeme chtít vyřezávat (já používám klasický rozměr A4), dáme do tiskárny. Pomocí ikony Send to Printer si otevřeme dialogové okno, kde zvolíme naši tiskárnu, potvrdíme tisk a vyhlížíme, co vyjede z tiskárny :)

Z tiskárny by měl vyjet papír s obrázky a hlavně s registračními značkami.

Ten vložíme do Silhouettu a zvolíme Send to Silhouette. Stranu máme vytištěnou, proto zvolíme Clik here to skip printing.

Pokud máme papír v Silhouettu, můžeme zvolit Continue a pomocí příkazu Detect Automatically necháme automaticky načíst registrační značky. Chvíli to bude trvat a během té doby budeme slyšet zvuky Silhouettu a vidět pohyb nože od jednoho rohu k druhému, jak jsou načítány registrační značky.

V dalším kroku nastavíme hodnoty pro řez. Použijeme volbu Change Settings, kde nastavíme hodnoty Speed a Thickness, případně další, a můžeme řezat.

Výsledek si můžete prohlédnout na prvním obrázku v tomto článku.

Příjemné tisknutí a řezání! :)

Štítky: ,

13 komentářů k příspěvku “Silhouette – část osmá aneb JAK NA „PRINT AND CUT“ OBRÁZKY”

 1. Lunka:

  Listopad 2nd, 2012 at 15:57

  Jooo, tak to už je vysoká dívčí! Super návod jen si ho budu muset přečíst ještě jednou až bude večer klid.Petti díky a jsem ráda že už jsi fit.

 2. Zuzankasasanka:

  Listopad 2nd, 2012 at 23:46

  Když chci tisknout a pak řezat na Cameu, používám nastavení pro A4 (kvůli tiskárně). Potom řežu z SD karty (vložím papír s registračními značkami a načtu příslušný soubor z karty). Jsem nadšená, jak to s tím tiskem funguje, zrovna nedávno jsem tiskla a pak vyřezávala pro synovce puzzle s barevnými obrázky z magnetického papíru a dopadlo to moc pěkně. :-)

 3. Milena:

  Listopad 3rd, 2012 at 09:52

  Peti, díky za bezva návod. Také si ho musím přečíst ještě jednou a večer vyzkouším.

 4. Pettie:

  Listopad 3rd, 2012 at 11:17

  Zuzi, díky za upřesnění ohledně Camea! :)

  Jinak kdyby bylo cokoli nesrozumitelný, tak dejte vědět. Ony se ty problémy přecejen vyvrbí až tehdy, když to jde člověk zkoušet.

 5. ml:

  Listopad 6th, 2012 at 16:57

  Já jsem už to někde psala, tak se možná budu opakovat, ale chtěla bych znát zkuišenosti ostatních. Po přečtení článku jsem se ujistila, že jsem používala správný postup, přesto se mi nikdy nevyřeže obrázek přesně podle vytištěného obrázku. Někdy jsem mimo jenom o kousek, jindy poměrně dost. Nemá s tím někdo zkušenosti? Zkoušela jsem i kalibraci, ale nepomohlo to.

 6. Jíťa:

  Listopad 6th, 2012 at 17:29

  Pettie, musím Ti říct, že i když nejsem šťastnou majitelkou zázračné mašinky a zatím stále vše pižlám pěkně růčo, tak až si ji jednou budu chtít pořídit, tak to bude velkou měrou díky Tobě :-) … klokouk dolů, perfektně zpracované návody!!!

 7. Pettie:

  Listopad 6th, 2012 at 22:34

  ml: Mně se to teda ještě ani jednou nestalo. Neřezala jsi vždycky při kraji podložky? Napadlo mě zkusit vyřezat obrázek hodně ve středu podložky. Jestli třeba není Silhouette zmatenej čárama vyřezávanýho obrázku a „neplete“ si je s registračníma značkama. Jinak mě nic nenapadá :(

  Jíťo, díky moc za chválu :) Jen nevím, jestli bych se už neměla začít omlouvat tvé rodině, že budete mít výdaje :) ))) Ale myslím, že pokud Silhouette pořídíš, litovat nebudeš ;) :) ))

 8. Zuzankasasanka:

  Listopad 6th, 2012 at 23:41

  Souhlasím, litovat nebudeš. Jen manžel si možná začne stěžovat, že jsi na něj přestala mít čas. ;-)
  Jinak také zatím nemám s nepřesná řezání zkušenost, možná bych vznesla dotaz na podporu, už jsem tam také kvůli něčemu psala a reagovali velmi rychle…

 9. KatkaKlen:

  Listopad 11th, 2012 at 14:21

  děkuji velice za Vaše návody..i díky Vašemu blogu jsem se stala také jednou z majitelek Silhouette :o ) .Chtěla jsem se zeptat zda tento postup je stejný i v případě jiného obrázku, který není stažen jako print a cut. Mám např. letadélko, které bych chtěla udělat jako samolepku, ale nějak se mi to nedaří…

 10. Pettie:

  Listopad 11th, 2012 at 22:46

  Tak to gratuluju a přeju, ať dobře slouží! :)
  V některém z dalších článků bude návod, jak vyřezávat obrázky, které jsou v jiných formátech než „studio“ (např. jpg) a tam by to mělo být (pokud jsem dobře pochopila, co myslíte :) ). Pokud se nemůžete dočkat :) , tak aspoň ve zkratce: používá se k tomu nástroj Trace, pomocí něhož se vytvoří jakýsi obrys kolem obrázku, který bude pak vyřezán. Tento „obrys“ totiž u jiných obrázků, než jsou „print and cut“, chybí.

 11. SCRAPBOOK – TIPY a TRIKY od HuráPapíru » Silhouette – část devátá aneb JAK NA OBRÁZKY VE FORMÁTU JPG (případně jiných):

  Listopad 22nd, 2012 at 09:38

  [...] váš Print and Cut obrázek , který můžete vytisknout a následně vyříznout (návod je zde). Je tu ovšem ještě druhá možnost a to obrázek smazat (kliknete doprostřed obrázku a [...]

 12. SCRAPBOOK – TIPY a TRIKY od HuráPapíru » Silhouette – část čtrnáctá aneb VÁNOČNÍ VISAČKY:

  Prosinec 11th, 2013 at 15:35

  […] A nakonec už jen tisk a řezání. Na pracovní ploše programu teď vidíte barevný obrázek a červený obrys kolem něj. Podle tohoto obrysu bude obrázek vyřezán. Jak vytisknout a vyřezat takovýto obrázek najdete v tomto článku.  […]

 13. Iveta:

  Prosinec 6th, 2017 at 17:53

  Dobrý den, pořídila jsem si řezací plotr Silhouette Portrait a vyskytl se mi jeden problém. Při vytváření např. samolepek, které si v programu vytvořím, vytisknu na samolepící papír i s registračními značkami, plotr není schopen toto vyřezat. Při odeslání do plotru se objeví popis, že se registrace nezdařila. Ani po opakovaném pokusu se chyba neodstraní (šoupala jsem i s podložkou a nic). Nevím, kde by mohla být chyba, jsem z toho již lehce zoufalá. Při vyřezávání bez registračních značek funguje normálně. Snad je to pouze nějaká chyba mezi židlí a počítačem :)  

Zanechte komentář