Vyzkoušela jsem… DISTRESS MARKERS aneb fixy Tima Holtze

Neděle, Květen 13, 2012 15:17

Foto a text Pettie

Velkou novinkou letošního roku jsou Distress Markers – fixy Tima Holtze. Měla jsem to štěstí, že jsem je od Aktijky dostala na vyzkoušení, a musím říct, že mě nadchly.

Nejdříve trocha teorie a popisu:

 • Fixy mají dva hroty.  Jeden vypadá jako štětec a výborně se hodí na vybarvování obrázků a razítkování. Druhý hrot je tenký a je vhodný na doodling, žurnaling a jemné detaily.
 • Fixy jsou na vodní bázi, takže jdou rozmývat, ideálně pomocí vodního štětce.
 • Jsou ve všech 36 Distress barvách, na které jste už zvyklí, a navíc tu je ještě jedna speciální bílá fixa, o které se ještě rozepíšu dál. Na stránkách RangerInk si můžete stáhnout praktickou tabulku a udělat si vlastní vzorník.

Když už jsem je měla v ruce, rozhodla jsem se vyzkoušet všechno, co mě napadne. Něco mi šlo s větším úspěchem, něco bohužel s menším. Některé techniky zkrátka potřebuji cvik.

Vybarvování

Vybarvovat pomocí Distress Markers můžete buď přímo štětcovitou špičkou, nebo s využitím vodního štětce, kterým barvu nabíráte. Pokud chcete mít barvy sytější a výraznější, použijte první způsob. Při mých pokusech bylo občas vidět, kde tah fixy navazuje na předchozí, ale to hravě skryla další vrstva. Ta se hodí i v případě, že chcete obrázek vystínovat. Čím víc vrstev, tím je barva tmavší. A pokud by vám opět zbyly viditelné přechody, použijete vodní štětec, který je krásně rozmyje a zneviditelní. Mimochodem s použitím vodního štětce docílíte i měkčího přechodu z jedné barvy do druhé a to tak, že po vybarvení jednoduše párkrát přejedete vodním štětcem přes hranici mezi barvami. Při vybarvování přímo fixami není sice přechod tak plynulý (opravdu jen měkčí, ale i to za to stojí). S využitím vodního štětce k nanášení barvy už ale dosáhnete opravdu velice pozvolného přechodu barev. Při tom je asi nejlepší nanést (načmárat) barvu na hladký povrch (já jsem použila plastovou část jakési krabičky) a odtud už vodním štětcem nabírat a vybarvovat. Barvy jsou pak jemnější a světlejší. Pokud chcete sytější, naberete při vybarvování barvu častěji a můžete opět vesele stínovat.

Razítkování

Fixy Distress Markers jsou skvělé i na razítkování. Jednoduše pomalujete razítko podle svých představ a otisknete. Pokud by vám malování na razítko trvalo delší dobu a měli byste pocit, že barva může zaschnout a neotisknout se (což se může stát hlavně u vícebarevného razítkování), dýchněte na ně těsně před otisknutím. A pokud se vám stane, že se špička některé světlé fixy při kontaktu s tmavší barvou, kterou jste na razítku použili dřív, obarví, nelekejte se jako já. Stačí otřít hrot fixy o papír nebo namalovat pár čárek a špička má rázem barvu původní.

Použití tenkého hrotu

Tenký hrot je opravdu tenký a ideální na doodling, žurnaling a jemné detaily. Píše i kreslí se s ním moc příjemně. Jen chci upozornit na to, že některé fixy je potřeba pořádně rozepsat. Stalo se mi totiž, že psaly jako by už byly vypsané, ale po chvíli čmárání a rozepisování už psaly výborně.

Bílá fixa

Ta mě tedy opravdu překvapila J Je to fixa, která má opět dva hroty. Štětcovitý je stejný jako u ostatních, ale tenký není jako u popisovačů, ale spíš jako u obyčejné fixy z papírnictví. Když touto bílou fixou něco napíšete, chvíli není nic vidět, ale po chvíli čára zbělá. Čím tmavší je podklad, tím lepší je výsledný efekt. Lepšího krytí navíc dosáhnete při více vrstvách na sobě. Bílá fixa se vám může hodit při konečném dokreslování obrázku a při stínování, protože bílá čára je hezky viditelná i na barevných plochách obrázku, které jste předtím vybarvili pomocí Distress Markers. Tuto bílou fixu můžete použít i na razítkování, ale to je jedna z věcí, která mi zrovna moc nešla.

Fixy jsou opravdu skvělé a nabízejí spoustu dalších možností. Můžete je použít spolu s Distress Ink nebo Distress Stain, s rozprašovačem, s embossováním atd. Další inspiraci najdete například zde:

20 komentářů k příspěvku “Vyzkoušela jsem… DISTRESS MARKERS aneb fixy Tima Holtze”

 1. Kiarka:

  Květen 13th, 2012 at 16:05

  Skvělý článeček. Jde vidět, že je to „skvělý pomocník do domácnosti“….Pokud člověk nechce vlastnit hromadu distressek, teda především u menších pracoven … tohle je myslím ideální náhrada…. Pettie moc hezky napsaný článek…

 2. Bětka:

  Květen 14th, 2012 at 07:46

  Krásný článek! Budou fixy v nabídce? Podle popisu to vypadá na úžasné fixy. B.

 3. Jolana K.:

  Květen 14th, 2012 at 09:35

  Taky se mi líbí, že to není jen na jednu techniku, ale fixy se mohou využít na plno dalších věcí. Uvažuji o celé sadě, bude ještě?

 4. Šárka:

  Květen 14th, 2012 at 10:39

  Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jestli budou časem třeba i jednotlivě, když budu mít nějakou vypsanou, abych nemusela kupovat opět celou sadu, nebo, jestli se dají plnit náplní do Distress polštářků?

 5. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 14th, 2012 at 11:59

  Šárko, určitě budou i jednotlivě. Jen je zatím problém je objednat… nikde nejsou. Novinky jsou vždy okamžitě rozebrány a všude se čeká na další naskladnění. Těch pár sad, co jsem měla v prodeji bylo jen proto, že jsem je měla od ledna v předrezervaci.

  Fixy se mi také moc líbí, myslím, že nahradí spoustu jiných pomůcek – fixy na vybabarvování, razítkovací podušky, embossovací pera… atd :-) Možnost doplnění jsme ještě nezjišťovala. Fixy má zatím u sebe Pettie, pak kouknem, jestli se dají zezadu otevřít (že by se tam kapátkem dokápla barva :-) )

 6. formosa:

  Květen 14th, 2012 at 14:05

  ve videu je, ze se nedaji doplnovat… :-(

 7. formosa:

  Květen 14th, 2012 at 14:12

  p.s. doporuceno skladovat ve vodorovne poloze (je to inkoust zalozen na vodni bazi a pokud budou skladovany  ve vertikalni poloze – jako je na obrazku, inkoust se nahromadi na spodni strane fixy)

 8. Pavla H:

  Květen 14th, 2012 at 16:42

  nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, ale znám holky v UK, které chodí na kurzy Dyan Reavely a tam měly možnost vyzkoušet si fixy ještě před jejich premiérou a hodnotily je spíše jako průměrné – tak nevím, ale vzhledem k jejich vysoké ceně mě to zatím odrazuje od jejich koupě – i když bílý Picket Fence jsem si už pořídila ;-)

 9. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 14th, 2012 at 20:17

  Chce to fixy pořádně vyzkoušet :-)

 10. monajda:

  Květen 15th, 2012 at 06:44

  Kdyby byly fixy vodové a doplňovací, tak to by byla bomba. Když dělám na přání pozadí např. oblohu a mám tam nějaký motiv – postavu,…, tak je dost obtížné se dostat k motivu, aby to vypadalo přirozemě a houbičkou (Blending tool) ho nezašpinit To myslím, že by tyto fixy s přehledem zvládly. Já mám Copic fixy a začínám si kupovat doplňovací barvy, které uvádějí že jsou na 15 doplnění (já osobně jsem u jedné barvy už doplnila 6x a mám to plné do 3/4). Takže, když se koupí fixa za cca 90,- a doplňovací barva za cca 200,-(na hruba jak uvádějí 15 doplnění), tak ušetřím 1 100,- za fixy. U těchto fix si beztak oblíbíte jenom pár barev a nemusíte např. na obličej použít 4 barvy, jak je někdy vidět u některých tvořilek na youtube. Vždycky je ta prvotní investice vysoká, ale práce potom stojí za to. :)

 11. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 15th, 2012 at 22:00

  Monajdo, 15 doplnění je myslím do klasických copic fixů … ty CIAO jsou menší a proto máš náplň nejspíš navždy :-)

 12. Pettie:

  Květen 16th, 2012 at 12:07

  Jsu moc ráda, že se vám článek líbí. Díky za pochvaly :)
  Jak píšete, s fixama se toho dá dělat fakt hodně. To se mi na nich fakt moc líbí.
  Dopňovat se prý bohužel nedají. Otevřít by možná šly, ale musela bych na to vzít kleště a fixy bych tím mohla poškodit, takže to nebudu zkoušet.

 13. Katka Trnka:

  Květen 17th, 2012 at 06:43

  Moc děkuju za další skvělý článek ze série „vyzkoušely jsme pro vás“. Jsi Jitko snad jediná, která se u nás systematicky věnuje zkoušení novinek. Přece jen české tvořilky mají své potřeby, a proto tvůj blog moc ráda sleduju.

 14. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 17th, 2012 at 07:57

  Katko, moc díky :-) … konečně jsou na cestě novinkové spreje DYLUSIONS s úžasnými veselými barvami + šablony …. chce někdo vyzkoušet? :-)

 15. Pettie:

  Květen 17th, 2012 at 07:58

  Kdyby se nikdo nehlásil, tak se klidně obětuju :D :D :D Na veselý barvy slyším :D

 16. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 17th, 2012 at 09:21

  Pettie, příští týden to vyměníme. Vezmu si zpět fixy a dostaneš spreje :-) ))

 17. PavlaH:

  Květen 17th, 2012 at 12:47

  Dylusions – super – už se těším – chtěla jsem si je objednat z UK přímo z Daynina obchodu „Art from the Heart“, ale nevěděla jsem, jestli přímo koupit celou sadu, nebo jenom poloviční, nebo jednotlivě, abych pak litovala poštovného, když budu objednávat zbytek – a pak ty šablony – stejné rozhodování – takže jak ten buridanův osel nakonec nemám ZATÍM nic :-D

 18. Pettie:

  Květen 17th, 2012 at 15:23

  Tak jo, už se těším :) I když loučení s fixama bude smutný :) ))))

 19. Tereza:

  Říjen 17th, 2012 at 18:40

  Dobrý den, zamilovala jsme se nedávno do těchto fixů. Vážně uvažuji o koupi, jestli celé balení (třeba k vánocům) nebo po částech (včera bylo pozdě :-) ještě nevím. Zajímalo by mne, jestli je potřeba s těmito fixami pracovat na speciálním papíru? bohužel neumím anglicky a tak z tutorialů na youtube moc nemám, myslím ale, že jsem několikrát zaslechla watercolor paper. Je to možné? Vy jste pracovala s jakým papírem?
  Moc děkuji za odpověď :-)
  Tereza

 20. Pettie:

  Říjen 17th, 2012 at 19:40

  Hezký večer :)
  Já jsem používala obyčejné papíry…co mi zrovna pod ruku padlo :) Vždycky to teda byly savé papíry a s těmi nebyl problém. Nezkoušela jsem ty lesklé, jako třeba fotopapír.

Zanechte komentář

Vyzkoušela jsem… DISTRESS MARKERS aneb fixy Tima Holtze

Neděle, Květen 13, 2012 15:17

Foto a text Pettie

Velkou novinkou letošního roku jsou Distress Markers – fixy Tima Holtze. Měla jsem to štěstí, že jsem je od Aktijky dostala na vyzkoušení, a musím říct, že mě nadchly.

Nejdříve trocha teorie a popisu:

 • Fixy mají dva hroty.  Jeden vypadá jako štětec a výborně se hodí na vybarvování obrázků a razítkování. Druhý hrot je tenký a je vhodný na doodling, žurnaling a jemné detaily.
 • Fixy jsou na vodní bázi, takže jdou rozmývat, ideálně pomocí vodního štětce.
 • Jsou ve všech 36 Distress barvách, na které jste už zvyklí, a navíc tu je ještě jedna speciální bílá fixa, o které se ještě rozepíšu dál. Na stránkách RangerInk si můžete stáhnout praktickou tabulku a udělat si vlastní vzorník.

Když už jsem je měla v ruce, rozhodla jsem se vyzkoušet všechno, co mě napadne. Něco mi šlo s větším úspěchem, něco bohužel s menším. Některé techniky zkrátka potřebuji cvik.

Vybarvování

Vybarvovat pomocí Distress Markers můžete buď přímo štětcovitou špičkou, nebo s využitím vodního štětce, kterým barvu nabíráte. Pokud chcete mít barvy sytější a výraznější, použijte první způsob. Při mých pokusech bylo občas vidět, kde tah fixy navazuje na předchozí, ale to hravě skryla další vrstva. Ta se hodí i v případě, že chcete obrázek vystínovat. Čím víc vrstev, tím je barva tmavší. A pokud by vám opět zbyly viditelné přechody, použijete vodní štětec, který je krásně rozmyje a zneviditelní. Mimochodem s použitím vodního štětce docílíte i měkčího přechodu z jedné barvy do druhé a to tak, že po vybarvení jednoduše párkrát přejedete vodním štětcem přes hranici mezi barvami. Při vybarvování přímo fixami není sice přechod tak plynulý (opravdu jen měkčí, ale i to za to stojí). S využitím vodního štětce k nanášení barvy už ale dosáhnete opravdu velice pozvolného přechodu barev. Při tom je asi nejlepší nanést (načmárat) barvu na hladký povrch (já jsem použila plastovou část jakési krabičky) a odtud už vodním štětcem nabírat a vybarvovat. Barvy jsou pak jemnější a světlejší. Pokud chcete sytější, naberete při vybarvování barvu častěji a můžete opět vesele stínovat.

Razítkování

Fixy Distress Markers jsou skvělé i na razítkování. Jednoduše pomalujete razítko podle svých představ a otisknete. Pokud by vám malování na razítko trvalo delší dobu a měli byste pocit, že barva může zaschnout a neotisknout se (což se může stát hlavně u vícebarevného razítkování), dýchněte na ně těsně před otisknutím. A pokud se vám stane, že se špička některé světlé fixy při kontaktu s tmavší barvou, kterou jste na razítku použili dřív, obarví, nelekejte se jako já. Stačí otřít hrot fixy o papír nebo namalovat pár čárek a špička má rázem barvu původní.

Použití tenkého hrotu

Tenký hrot je opravdu tenký a ideální na doodling, žurnaling a jemné detaily. Píše i kreslí se s ním moc příjemně. Jen chci upozornit na to, že některé fixy je potřeba pořádně rozepsat. Stalo se mi totiž, že psaly jako by už byly vypsané, ale po chvíli čmárání a rozepisování už psaly výborně.

Bílá fixa

Ta mě tedy opravdu překvapila J Je to fixa, která má opět dva hroty. Štětcovitý je stejný jako u ostatních, ale tenký není jako u popisovačů, ale spíš jako u obyčejné fixy z papírnictví. Když touto bílou fixou něco napíšete, chvíli není nic vidět, ale po chvíli čára zbělá. Čím tmavší je podklad, tím lepší je výsledný efekt. Lepšího krytí navíc dosáhnete při více vrstvách na sobě. Bílá fixa se vám může hodit při konečném dokreslování obrázku a při stínování, protože bílá čára je hezky viditelná i na barevných plochách obrázku, které jste předtím vybarvili pomocí Distress Markers. Tuto bílou fixu můžete použít i na razítkování, ale to je jedna z věcí, která mi zrovna moc nešla.

Fixy jsou opravdu skvělé a nabízejí spoustu dalších možností. Můžete je použít spolu s Distress Ink nebo Distress Stain, s rozprašovačem, s embossováním atd. Další inspiraci najdete například zde:

20 komentářů k příspěvku “Vyzkoušela jsem… DISTRESS MARKERS aneb fixy Tima Holtze”

 1. Kiarka:

  Květen 13th, 2012 at 16:05

  Skvělý článeček. Jde vidět, že je to „skvělý pomocník do domácnosti“….Pokud člověk nechce vlastnit hromadu distressek, teda především u menších pracoven … tohle je myslím ideální náhrada…. Pettie moc hezky napsaný článek…

 2. Bětka:

  Květen 14th, 2012 at 07:46

  Krásný článek! Budou fixy v nabídce? Podle popisu to vypadá na úžasné fixy. B.

 3. Jolana K.:

  Květen 14th, 2012 at 09:35

  Taky se mi líbí, že to není jen na jednu techniku, ale fixy se mohou využít na plno dalších věcí. Uvažuji o celé sadě, bude ještě?

 4. Šárka:

  Květen 14th, 2012 at 10:39

  Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jestli budou časem třeba i jednotlivě, když budu mít nějakou vypsanou, abych nemusela kupovat opět celou sadu, nebo, jestli se dají plnit náplní do Distress polštářků?

 5. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 14th, 2012 at 11:59

  Šárko, určitě budou i jednotlivě. Jen je zatím problém je objednat… nikde nejsou. Novinky jsou vždy okamžitě rozebrány a všude se čeká na další naskladnění. Těch pár sad, co jsem měla v prodeji bylo jen proto, že jsem je měla od ledna v předrezervaci.

  Fixy se mi také moc líbí, myslím, že nahradí spoustu jiných pomůcek – fixy na vybabarvování, razítkovací podušky, embossovací pera… atd :-) Možnost doplnění jsme ještě nezjišťovala. Fixy má zatím u sebe Pettie, pak kouknem, jestli se dají zezadu otevřít (že by se tam kapátkem dokápla barva :-) )

 6. formosa:

  Květen 14th, 2012 at 14:05

  ve videu je, ze se nedaji doplnovat… :-(

 7. formosa:

  Květen 14th, 2012 at 14:12

  p.s. doporuceno skladovat ve vodorovne poloze (je to inkoust zalozen na vodni bazi a pokud budou skladovany  ve vertikalni poloze – jako je na obrazku, inkoust se nahromadi na spodni strane fixy)

 8. Pavla H:

  Květen 14th, 2012 at 16:42

  nemůžu mluvit z vlastní zkušenosti, ale znám holky v UK, které chodí na kurzy Dyan Reavely a tam měly možnost vyzkoušet si fixy ještě před jejich premiérou a hodnotily je spíše jako průměrné – tak nevím, ale vzhledem k jejich vysoké ceně mě to zatím odrazuje od jejich koupě – i když bílý Picket Fence jsem si už pořídila ;-)

 9. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 14th, 2012 at 20:17

  Chce to fixy pořádně vyzkoušet :-)

 10. monajda:

  Květen 15th, 2012 at 06:44

  Kdyby byly fixy vodové a doplňovací, tak to by byla bomba. Když dělám na přání pozadí např. oblohu a mám tam nějaký motiv – postavu,…, tak je dost obtížné se dostat k motivu, aby to vypadalo přirozemě a houbičkou (Blending tool) ho nezašpinit To myslím, že by tyto fixy s přehledem zvládly. Já mám Copic fixy a začínám si kupovat doplňovací barvy, které uvádějí že jsou na 15 doplnění (já osobně jsem u jedné barvy už doplnila 6x a mám to plné do 3/4). Takže, když se koupí fixa za cca 90,- a doplňovací barva za cca 200,-(na hruba jak uvádějí 15 doplnění), tak ušetřím 1 100,- za fixy. U těchto fix si beztak oblíbíte jenom pár barev a nemusíte např. na obličej použít 4 barvy, jak je někdy vidět u některých tvořilek na youtube. Vždycky je ta prvotní investice vysoká, ale práce potom stojí za to. :)

 11. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 15th, 2012 at 22:00

  Monajdo, 15 doplnění je myslím do klasických copic fixů … ty CIAO jsou menší a proto máš náplň nejspíš navždy :-)

 12. Pettie:

  Květen 16th, 2012 at 12:07

  Jsu moc ráda, že se vám článek líbí. Díky za pochvaly :)
  Jak píšete, s fixama se toho dá dělat fakt hodně. To se mi na nich fakt moc líbí.
  Dopňovat se prý bohužel nedají. Otevřít by možná šly, ale musela bych na to vzít kleště a fixy bych tím mohla poškodit, takže to nebudu zkoušet.

 13. Katka Trnka:

  Květen 17th, 2012 at 06:43

  Moc děkuju za další skvělý článek ze série „vyzkoušely jsme pro vás“. Jsi Jitko snad jediná, která se u nás systematicky věnuje zkoušení novinek. Přece jen české tvořilky mají své potřeby, a proto tvůj blog moc ráda sleduju.

 14. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 17th, 2012 at 07:57

  Katko, moc díky :-) … konečně jsou na cestě novinkové spreje DYLUSIONS s úžasnými veselými barvami + šablony …. chce někdo vyzkoušet? :-)

 15. Pettie:

  Květen 17th, 2012 at 07:58

  Kdyby se nikdo nehlásil, tak se klidně obětuju :D :D :D Na veselý barvy slyším :D

 16. Aktijka - HuráPapír:

  Květen 17th, 2012 at 09:21

  Pettie, příští týden to vyměníme. Vezmu si zpět fixy a dostaneš spreje :-) ))

 17. PavlaH:

  Květen 17th, 2012 at 12:47

  Dylusions – super – už se těším – chtěla jsem si je objednat z UK přímo z Daynina obchodu „Art from the Heart“, ale nevěděla jsem, jestli přímo koupit celou sadu, nebo jenom poloviční, nebo jednotlivě, abych pak litovala poštovného, když budu objednávat zbytek – a pak ty šablony – stejné rozhodování – takže jak ten buridanův osel nakonec nemám ZATÍM nic :-D

 18. Pettie:

  Květen 17th, 2012 at 15:23

  Tak jo, už se těším :) I když loučení s fixama bude smutný :) ))))

 19. Tereza:

  Říjen 17th, 2012 at 18:40

  Dobrý den, zamilovala jsme se nedávno do těchto fixů. Vážně uvažuji o koupi, jestli celé balení (třeba k vánocům) nebo po částech (včera bylo pozdě :-) ještě nevím. Zajímalo by mne, jestli je potřeba s těmito fixami pracovat na speciálním papíru? bohužel neumím anglicky a tak z tutorialů na youtube moc nemám, myslím ale, že jsem několikrát zaslechla watercolor paper. Je to možné? Vy jste pracovala s jakým papírem?
  Moc děkuji za odpověď :-)
  Tereza

 20. Pettie:

  Říjen 17th, 2012 at 19:40

  Hezký večer :)
  Já jsem používala obyčejné papíry…co mi zrovna pod ruku padlo :) Vždycky to teda byly savé papíry a s těmi nebyl problém. Nezkoušela jsem ty lesklé, jako třeba fotopapír.

Zanechte komentář