Vyzkoušeli jsme za Vás: OŽIVENÍ ŘEZACÍCH DESEK NA BIG SHOT

Úterý, Únor 25, 2014 21:24

Foto a text Avellana

 Asi to máme za sebou každá, která máme BS. Poprvé jsme celé rozechvělé vložily šablonu mezi řezací desky, zatočily klikou, ozvalo se zakřupání, my jsme se vyděsily k smrti a desky se nám začaly prohýbat. A čím více jsme řezaly, tím více se kroutily, „pupík“ jim rostl a je čím dál tím těžší umístit šablonu do místa, které má ten správný přítlak, prostě se nám to trochu zkomplikovalo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale nedávno jsem narazila na video, které ukazuje jak desky zrepasovat.

To víte, že jsem váhala – jako jestli to nezkazím ještě víc. Ale už mám nové (záložní :-)   ), tak co už…a víte co? FUNGUJE TO! A vůbec to není složité.

Potřebujete alobal, rovný plech na pečení, něco, čím desky zatížíte během procesu a obyčejnou troubu – ano, tu, ve které pečete nedělní buchtu.

Troubu předehřejeme na 150-155 stupňů Celsia. Každou desku zabalíme do alobalu – jedna vrstva, otočit spojem dolů, druhá vrstva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Alobalové „tajemství“ položíme na pečící plech „pupíkem“ nahoru…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

shora zatížíme (já jsem použila druhý plech, do kterého jsem vstavila dva litinové kastroly).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A šupneme do trouby. Návod uvádí 20-30 minut. Potom troubu vypneme, otevřeme a necháme to celé vychladnout. Rozbalíme – a opravdu budou rovné, nejhlubší „řezné rány“  budou zatažené a z některých dokonce vypadnou i ty vmáčknuté papíry! Stačí okartáčovat papírové piliny, otřít a můžeme zase řezat bez potíží. A tohle je zrepasovaná deska položená na multifunkční podložce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moje chyba – tak ji nezopakujte:

 • Nastavila jsem teplotu 160 stupňů – to je přepočet uvedených stupňů Fahrenheita, asi mají v Americe slabší trouby nebo jsem špatně počítala. Těch 155 max bude stačit.
 • Moje trouba nemá ventilátor a já jsem neotočila plech (jak to běžně dělám s buchtou) – a tak je jedna deska perfektní, a ta zadní deska se trochu přepekla (udělaly se v ní bublinky a maličko zkrabatěl povrch. Ale použít jde, o to nic. Až to budu dělat příště vím, kde je chyba a dám si pozor.
 •  V návodu, který jsem viděla já, je ještě jedno upozornění – nezkoušejte desky rozbalovat zahorka nebo nedočkavě chladit pod sprchou, pokazilo by se to. Dejte jim čas – stojí to za to!
Štítky: ,

12 komentářů k příspěvku “Vyzkoušeli jsme za Vás: OŽIVENÍ ŘEZACÍCH DESEK NA BIG SHOT”

 1. Martina S.:

  Únor 25th, 2014 at 21:33

  Výborný návod, musím vyzkoušet:) Já postupně otáčím, takže moje desky nejsou táááák vypouklé (větší pupík mám asi já, chacha). jen mám problém, že se mi do vyřezávaných tvarů vytlačují „prořezy“ z desky:(

 2. Aktijka - HuráPapír:

  Únor 25th, 2014 at 22:01

  Martino, aby se nevytlačovaly prořezy, měla by se jedna deska nechat stále nepořezaná… ale já je mám sama komplet pořezaný. Je těžký to udržet čistý :-)

 3. Tapeva:

  Únor 26th, 2014 at 06:44

  Souhlasím s Avellanou, funguje to – už jsem ty moje chuděrky opékala dvakrát a přežily. 150°C na 20 minut a stačilo to (asi jsem se bála víc než Avellana :D …).

 4. Pettie:

  Únor 26th, 2014 at 12:01

  Díky za návod!! 
  To jsu zvědavá, jestli se k tomu někdy odvážím :D

 5. LuZZy:

  Únor 26th, 2014 at 12:59

  Paráda díkyy!!!
  Hned se dám do pečení :D

 6. božik:

  Únor 26th, 2014 at 16:22

  Avelko tak za tento blog mooooc děkuji.Já to video viděla taky a neumím anglicky ani prt ale viděla jsem číslice a říkala si že nejsem taková trupka a tak jsem to šoupla na 170 stupnuna 30 minutek a po nějakých faradajích jsem ani nevzdechla.Ta moje deska neměla pupík ale pořádný bachor takže jsem si říkala když nepřežije jde do koše tak proč to nezkusit.Zatížila jsem to 10 kg závažím a deska přežila akorát tam je prozměnu důlek od toho závaží a ty bublinky ,ale použít se dá.Takže ted vím přesně minuty, čas a že je dobré tu desku dát mezi dva plechy a pak zatížit.SUPR -hi,hi

 7. Avellana:

  Únor 26th, 2014 at 19:23

  Když můžu, pomůžu :-)  
  Martino, když se mi prořezy otlačovaly, tak jsem mezi horní desku a řezaný papír vložila kus obyčejného kancelářského papíru – obvykle to uhájil. Protože i když mám na horní desce napsáno lihofixou NEŘEZAT, tak asi občas zapomenu číst a mám na ní taky šrámy. Jo, když člověk tvoří….často nemyslí, anebo na něco úplně jiného :-)

 8. Evík:

  Únor 26th, 2014 at 20:13

  Avellana, díky za dobrou radu. Už jsem si říkala, že budu muset koupit nové. :-)

 9. Zbuhdalu:

  Březen 25th, 2014 at 15:18

  Díky moc za bezva nápad, desky už jsou v troubě, nač to odkládat! Tohle by mě nenapadlo! 

 10. Lenka:

  Květen 7th, 2014 at 07:56

  Díky moc za návod.Moje desky Ti určitě budou vděčné :)

 11. Jana:

  Leden 11th, 2015 at 23:33

  Dík za návod, přišel právě včas.

 12. Jarmila:

  Březen 2nd, 2015 at 19:01

  Tak moje desky nepřežily :-(  
  Vypadaly nádherně, očistila jsem je od papírových pilinek, narovnaly se, luxus. Ale po projetí BS kompletně popraskaly. Resp. drží pohromadě, ale ničí to výseky, dělají se na papíře varhánky. Zkrátka to vypadá, jak kdyby tím ztratily jakousi pružnost…
  Pekla jsem v horkovzdušné troubě na 150°C 20 min., vše podle návodu. Nevím, kde se stala chyba, tohle je bohužel moje zkušenost. Fňuk!

Zanechte komentář