Vyzkoušeli jsme pro vás: MASKOVÁNÍ POMOCÍ LEPIDLA… aneb srazové visačky

Neděle, Březen 31, 2013 21:53

Text Píďa, foto Aktijka a Kiarka

Na jednom z workshopů v Birminghamu nám představili zajímavou techniku – maskování vybarveného obrázku pomocí lepidla Glue n’seal (matte) … nebo BIC White Glue – bílé, 118 ml (cena kolem 30,-Kč) ; Hobby Line -Art Potch-150ml za 149,-Kč…) Vzhledem k tomu, jak moc se tato technika líbila účastnicím našeho jarního srazu v Lukách nad Jihlavou, by byla škoda se o ni nepodělit i s Vámi, našimi čtenářkami.

Princip celé této techniky je velice jednoduchý, pokud chceme s projektem pracovat a vrstvit jednotlivé barvy přes sebe, pomůže nám lepidlo ochránit ta místa, která už mají zůstat nezměněna.

Všechno určitě rychle pochopíte z následujícího postupu výroby záložky do knížky.

Nejprve si na záložku narazítkujeme obrázek, který vybarvíme. Na vybarvování je možné použít jakoukoliv techniku, která se vám líbí, ať už obyčejné, pastelky, copic fixy, akvarelové pastelky, nebo cokoliv jiného.

(ukázka, kde je motiv nevybarvený, rovnou zatřený lepidlem)

My chceme použít akvarelové pastelky, které se rozmývají vodou, takže razítko narazíme barvou memento (je možné použít i versafine nebo….. Staz-on může na některých papírech trošku pouštět, ale pokud nemáte nic jiného, dá se použít i ten).

Razítko vybarvíme akvarelovými pastelkami, které rozmýváme vodním štětcem. Pokud chceme obrázek spíš světlejší a vystínovaný, vybarvíme pastelkami jen okraje obrázku a pomocí vodního štětce rozmýváme barvu do plochy obrázku. Pokud chceme barvu sytou a výraznou, vybarvíme obrázek pastelkou celý a vodním štětcem jen zvýrazníme. Na kurzu nám dokonce Iva dala tip, že barvu nezvýrazňuje přejetím obrázku vodním štětcem, ale prostě na něj stříkne lak na vlasy a barvy se tak samy rozpijí.

Vždy když vodní štětec dáváte do jiné barvy, nezapomeňte ho otřít do ubrousku, ať si další barvu neušpiníte tou předešlou!

Vybarvený obrázek necháme pořádně zaschnout, nebo vysušíme pomocí fénu či embossovací pistole a teď přijde celé kouzlo. VELMI PEČLIVĚ celý obrázek znovu vybarvíme, tentokrát lepidlem. V tuto chvíli je důležité si uvědomit, že co potřete lepidlem už neobarvíte, takže pozor abyste u okraje  „nepřetáhli“, vznikla by vám nehezká bílá místa okolo obrázku. Stejně velký pozor si dávejte u velkých ploch abyste nějaké místečko naopak nevynechali. Lepidlo se mírně leskne, takže u okna nebo lampičky jde poznat, jestli je obrázek vybarvený opravdu všude.

Teď nastal čas na okolí razítka. To můžete vyplnit libovolnou barvou ředitelnou vodou libovolnou technikou a na vybarvený obrázek nemusíte brát ohledy. My použijeme naše oblíbené distress barvy, které naneseme pomocí aplikátoru. Pokud budete chtít později nanášet ještě další barvy, doporučujeme začínat od světlých odstínů.

V tuto chvíli můžeme záložku prohlásit za hotovou. Ale nemusíme. Můžeme přidávat další vrstvy, třeba text, nebo můžeme nalepit další obrázek jako vystřižená andělská křídla, korunku na hlavu a podobně. Motiv můžeme přilepit také lepidlem Glue n’seal a pokud ho potřeme i na viditelné straně můžeme přes obrázek zase nanášet další barvičky.

A opět můžeme používat lepidlo a tak zachovat další a další části záložky v nezměněném stavu. Takže třeba můžeme jen ledabyle máznou lepidlo přes text a docílit zajímavého efektu, nebo jím potřít okraje visačky, které se nám pak už neobarví a zůstanou světlé. To už necháme na vaší fantazii. Nakonec můžeme záložku dozdobit ještě šablonou, razítkem nebo třeba sprejem.

Až jsme s výsledkem spokojené, setřeme všechnu barvu, která ulpěla na lepidle, velmi opatrně vlhčeným ubrouskem a obrázek (případně další místa) budou jako nová :)

(autorky Aktijka a Píďalka přímo na veletrhu v Anglii)

(Ukázka visaček ze stánku Rangeru…)


Pro inspiraci vám ukážeme několik visaček, které vznikly na sraze v Lukách. Možností jak visačky dozdobit je spousta, přejme vám hodně zábavy při jejich objevování!

Na závěr ještě několik tipů:

 • nemusíte nutně investovat do originálního lepidla, naše podnikavé holky ze srazu už objevily, že se dá nahradit i levnějším lepidlem BIC White Glue – bílé, 118 ml (cena kolem 30,-Kč) + Pona vyzkoušela lepidlo … Hobby Line -Art Potch-150ml za 149,-Kč . Myslím, že by mělo fungovat i lepidlo na decoupage, ale zatím jsem sama nezkoušela. Univerzální český herkules bohužel nefunguje.
 • na zdobení okolí obrázku používejte jen vodou ředitelné barvy, staz-on a jim podobné už z obrázku nesetřete, ale i toho se dá samozřejmě využít. Akrylovou barvu setřete jen dokud není zaschlá, čili hned po aplikaci. Pokud ji budete používat zkuste se obrázku pokud možno vyhnout.
 • pokud chcete aby na obrázku zůstalo něco bílé, potřete lepidlem už bílý papír. Zkoušela jsem i tupovat lepidlo přes šablonu, takže pak zůstalo bílé místo ve tvaru šablony – šlo to, ale výsledek nebyl nic moc, asi je lepší přes šablonu nakonec aplikovat bílou akrylku.
 • černá zůstane už vždycky černá, takže pokud máte razítko natisknuté černou barvou, je lepší spíš nedotáhnout lepidlo až na černý obrys, než ho přetáhnout a mít tam pak bílý flek.
 • s trochou asistence by tuto techniku mohly zvládnout i děti, tak je nechte si vyrobit své vlastní záložky, budete mít dobrý pocit, že s dětmi něco děláte a ještě si užijete i vy ;)

Inspirace od Kiarky…

19 komentářů k příspěvku “Vyzkoušeli jsme pro vás: MASKOVÁNÍ POMOCÍ LEPIDLA… aneb srazové visačky”

 1. Pavla H:

  Duben 1st, 2013 at 09:19

  anebo Koh-i-noor Akrylový lak (Acrylic Varnish) – 500 ml (!!!) za cca 160 Kč (trošku od nového roku podražili…) – používám tento zázrak mj. místo multi medium od Claudine Hellmuth (kde za stejnou cenu je jen 118 ml) a na tuto techniku také lze použít…

 2. Lenka B.:

  Duben 1st, 2013 at 09:24

  No páááááni… teď by se mi hodil smajlík s pusou dokořán a vyvalenýma očima, protože přesně tak zítám… nádhera a hned jdu zkoušet…

 3. Lenka B.:

  Duben 1st, 2013 at 09:33

  Teď jsem si vzpomněla, že něco podobného jsem kdysi zkoušela z průhledným embosovacím práškem. Když naembosujete nějakou plobu, tak na ní pak taky nedrží vodou ředitelné inkousty. Když jsem potřebovala zakrýt celý obrázek, tak jsem ho přetřela embosovacím mediem v tužce a pak posypala a zapekla a taky to fungovalo…

 4. Píďa:

  Duben 1st, 2013 at 10:27

  Leni máš pravdu embossování funguje stejně, ale jednak je práce s lepidlem jednodušší, protože můžeš v klidu vybarvovat a nemusíš se bát, že než dojdeš na konec, tak embossovací tužka zaschne a jednak si myslím, že kdybych embossovací tužkou vybarvovala obrázek vymalovaný akvarelkami, tak si zabarvím tužku a nejspíš i rozmažu obrázek. Takže embossování jako maskování je super, ale spíš při použití razítka, nebo malých motivů.

 5. Avellana:

  Duben 1st, 2013 at 11:07

  Píďa má pravdu, já tuhle zkušenost taky mám. A čím víc se dívám na ta potrhlá razítka, tím víc se mi to líbí. Ta technika je prima – chci se jen zeptat, jestli ten napatlaný motiv zůstane matný nebo trošičku lesklý, jako při použití Gossy Akcentu?

 6. Peslik:

  Duben 1st, 2013 at 14:18

  Holky já právě prubla lak na fimo a jde to taky. Obrázek je krásně lesklý a hladký, pak jsem prubla PVA lepidlo a to bohužel nefunguje.

 7. MS Design:

  Duben 1st, 2013 at 14:24

  tak tohle je naprostá bomba!! Klárko máš to super!!

 8. Pettie:

  Duben 1st, 2013 at 14:37

  Visačky jsou fakt povedený! :)  

 9. kakou:

  Duben 1st, 2013 at 15:58

  jé té je krásné. A ty razítka! No úžasné

 10. Makiarka:

  Duben 1st, 2013 at 16:06

  To je suprová technika – jednoduchá a efektní. Jsme se na srazu zamilovala, pořídila si rybičky a rybičkuji…sice nevím co z tou hromádkou visaček budu dělat….ale baví mě to. Za tuhle inspiraci a techniku Birminghamu díky !!! :-)

 11. Píďa:

  Duben 1st, 2013 at 17:09

  Avellano zůstane trochu lesklý. Makiarko razítka závidím!!!

 12. Avellana:

  Duben 1st, 2013 at 17:33

  Děkuji – ta lepidla typu Herkules a PVA nefungují nejspíš proto, že jsou vlastně disperzní, tj. jakoby vodou ředitelná. A když se přes ně potom přejede něčím vlhkým, tak tu vodu zpětně nasají. Holt se člověk pořád učí.

 13. Aktijka - HuráPapír:

  Duben 1st, 2013 at 18:00

  Avellano, ty originál lepidla by taky měla být vodou ředitelná a to matný je po zaschnutí matný, nelesklý. Jen kdo si jej pořídí, ať se nelekne, že v tak velkým balení je jen půlka :-( Herkules jsem zkoušela a ten mi rozmazával barvy. Možná by to s ním šlo jen na bílý podklad.

 14. Makiarka:

  Duben 1st, 2013 at 18:40

  :-) můj postřeh… protože jsem na kurzu kurzovala s copickama…a pak večer při stolečku už jen dělala co ostatní…. jsem na rybičkové visačce tiskla bublinky tmavě modrým Archival Inkem….:-) a ty z lepidla nešly sundat…ale nakonec je z toho záměr…lehce jsou bublinky i na rybičkách…:-). A u prvního Andílka jde vidět jak na noze není lepidlo dotřené….a tudíž má na noze „červený ekzém“. a ještě další postřeh, když jsem otírala „přetisk a vrstvu zdobení“ z narazítkovaného a přetřeného motivu a tak jako neopatrně, tak jsem si zašpinila okolí (ale vidím, že na fotkách to nejde vůbec vidět) 

 15. veverka.Hela:

  Duben 1st, 2013 at 19:38

  Páni, já zírám. Klárko, to je nářez. Krása!!!!!!!!!!

 16. Lenka B.:

  Duben 2nd, 2013 at 06:07

  Píďo máš pravdu, akvarelky trochu špiní. S tím embosem jsem to zkoušela jen na menší plochy, já jen že pro jistou obněnu to taky lze. Včera jsem to vyzkoušela s lesklým lakem na fimo a účel to taky splnilo…

 17. Evka:

  Duben 2nd, 2013 at 14:32

  Tak dievcata dnes som vyskusala lepidlo na decoupage 2v1 (lepidlo+lak) ktore funguje. Takze ak mate niejake doma tak sa mozte hned pustit do prace :) .

 18. Ilonak2:

  Duben 4th, 2013 at 20:30

  Opravdu nádherné!!!

 19. Keiel:

  Duben 6th, 2013 at 14:06

  Visačky jsou úžasný!!! A ta technika je super! Ráda bych ji někdy zkusila. Díky za postup a inspiraci ! :)

Zanechte komentář

Vyzkoušeli jsme pro vás: MASKOVÁNÍ POMOCÍ LEPIDLA… aneb srazové visačky

Neděle, Březen 31, 2013 21:53

Text Píďa, foto Aktijka a Kiarka

Na jednom z workshopů v Birminghamu nám představili zajímavou techniku – maskování vybarveného obrázku pomocí lepidla Glue n’seal (matte) … nebo BIC White Glue – bílé, 118 ml (cena kolem 30,-Kč) ; Hobby Line -Art Potch-150ml za 149,-Kč…) Vzhledem k tomu, jak moc se tato technika líbila účastnicím našeho jarního srazu v Lukách nad Jihlavou, by byla škoda se o ni nepodělit i s Vámi, našimi čtenářkami.

Princip celé této techniky je velice jednoduchý, pokud chceme s projektem pracovat a vrstvit jednotlivé barvy přes sebe, pomůže nám lepidlo ochránit ta místa, která už mají zůstat nezměněna.

Všechno určitě rychle pochopíte z následujícího postupu výroby záložky do knížky.

Nejprve si na záložku narazítkujeme obrázek, který vybarvíme. Na vybarvování je možné použít jakoukoliv techniku, která se vám líbí, ať už obyčejné, pastelky, copic fixy, akvarelové pastelky, nebo cokoliv jiného.

(ukázka, kde je motiv nevybarvený, rovnou zatřený lepidlem)

My chceme použít akvarelové pastelky, které se rozmývají vodou, takže razítko narazíme barvou memento (je možné použít i versafine nebo….. Staz-on může na některých papírech trošku pouštět, ale pokud nemáte nic jiného, dá se použít i ten).

Razítko vybarvíme akvarelovými pastelkami, které rozmýváme vodním štětcem. Pokud chceme obrázek spíš světlejší a vystínovaný, vybarvíme pastelkami jen okraje obrázku a pomocí vodního štětce rozmýváme barvu do plochy obrázku. Pokud chceme barvu sytou a výraznou, vybarvíme obrázek pastelkou celý a vodním štětcem jen zvýrazníme. Na kurzu nám dokonce Iva dala tip, že barvu nezvýrazňuje přejetím obrázku vodním štětcem, ale prostě na něj stříkne lak na vlasy a barvy se tak samy rozpijí.

Vždy když vodní štětec dáváte do jiné barvy, nezapomeňte ho otřít do ubrousku, ať si další barvu neušpiníte tou předešlou!

Vybarvený obrázek necháme pořádně zaschnout, nebo vysušíme pomocí fénu či embossovací pistole a teď přijde celé kouzlo. VELMI PEČLIVĚ celý obrázek znovu vybarvíme, tentokrát lepidlem. V tuto chvíli je důležité si uvědomit, že co potřete lepidlem už neobarvíte, takže pozor abyste u okraje  „nepřetáhli“, vznikla by vám nehezká bílá místa okolo obrázku. Stejně velký pozor si dávejte u velkých ploch abyste nějaké místečko naopak nevynechali. Lepidlo se mírně leskne, takže u okna nebo lampičky jde poznat, jestli je obrázek vybarvený opravdu všude.

Teď nastal čas na okolí razítka. To můžete vyplnit libovolnou barvou ředitelnou vodou libovolnou technikou a na vybarvený obrázek nemusíte brát ohledy. My použijeme naše oblíbené distress barvy, které naneseme pomocí aplikátoru. Pokud budete chtít později nanášet ještě další barvy, doporučujeme začínat od světlých odstínů.

V tuto chvíli můžeme záložku prohlásit za hotovou. Ale nemusíme. Můžeme přidávat další vrstvy, třeba text, nebo můžeme nalepit další obrázek jako vystřižená andělská křídla, korunku na hlavu a podobně. Motiv můžeme přilepit také lepidlem Glue n’seal a pokud ho potřeme i na viditelné straně můžeme přes obrázek zase nanášet další barvičky.

A opět můžeme používat lepidlo a tak zachovat další a další části záložky v nezměněném stavu. Takže třeba můžeme jen ledabyle máznou lepidlo přes text a docílit zajímavého efektu, nebo jím potřít okraje visačky, které se nám pak už neobarví a zůstanou světlé. To už necháme na vaší fantazii. Nakonec můžeme záložku dozdobit ještě šablonou, razítkem nebo třeba sprejem.

Až jsme s výsledkem spokojené, setřeme všechnu barvu, která ulpěla na lepidle, velmi opatrně vlhčeným ubrouskem a obrázek (případně další místa) budou jako nová :)

(autorky Aktijka a Píďalka přímo na veletrhu v Anglii)

(Ukázka visaček ze stánku Rangeru…)


Pro inspiraci vám ukážeme několik visaček, které vznikly na sraze v Lukách. Možností jak visačky dozdobit je spousta, přejme vám hodně zábavy při jejich objevování!

Na závěr ještě několik tipů:

 • nemusíte nutně investovat do originálního lepidla, naše podnikavé holky ze srazu už objevily, že se dá nahradit i levnějším lepidlem BIC White Glue – bílé, 118 ml (cena kolem 30,-Kč) + Pona vyzkoušela lepidlo … Hobby Line -Art Potch-150ml za 149,-Kč . Myslím, že by mělo fungovat i lepidlo na decoupage, ale zatím jsem sama nezkoušela. Univerzální český herkules bohužel nefunguje.
 • na zdobení okolí obrázku používejte jen vodou ředitelné barvy, staz-on a jim podobné už z obrázku nesetřete, ale i toho se dá samozřejmě využít. Akrylovou barvu setřete jen dokud není zaschlá, čili hned po aplikaci. Pokud ji budete používat zkuste se obrázku pokud možno vyhnout.
 • pokud chcete aby na obrázku zůstalo něco bílé, potřete lepidlem už bílý papír. Zkoušela jsem i tupovat lepidlo přes šablonu, takže pak zůstalo bílé místo ve tvaru šablony – šlo to, ale výsledek nebyl nic moc, asi je lepší přes šablonu nakonec aplikovat bílou akrylku.
 • černá zůstane už vždycky černá, takže pokud máte razítko natisknuté černou barvou, je lepší spíš nedotáhnout lepidlo až na černý obrys, než ho přetáhnout a mít tam pak bílý flek.
 • s trochou asistence by tuto techniku mohly zvládnout i děti, tak je nechte si vyrobit své vlastní záložky, budete mít dobrý pocit, že s dětmi něco děláte a ještě si užijete i vy ;)

Inspirace od Kiarky…

19 komentářů k příspěvku “Vyzkoušeli jsme pro vás: MASKOVÁNÍ POMOCÍ LEPIDLA… aneb srazové visačky”

 1. Pavla H:

  Duben 1st, 2013 at 09:19

  anebo Koh-i-noor Akrylový lak (Acrylic Varnish) – 500 ml (!!!) za cca 160 Kč (trošku od nového roku podražili…) – používám tento zázrak mj. místo multi medium od Claudine Hellmuth (kde za stejnou cenu je jen 118 ml) a na tuto techniku také lze použít…

 2. Lenka B.:

  Duben 1st, 2013 at 09:24

  No páááááni… teď by se mi hodil smajlík s pusou dokořán a vyvalenýma očima, protože přesně tak zítám… nádhera a hned jdu zkoušet…

 3. Lenka B.:

  Duben 1st, 2013 at 09:33

  Teď jsem si vzpomněla, že něco podobného jsem kdysi zkoušela z průhledným embosovacím práškem. Když naembosujete nějakou plobu, tak na ní pak taky nedrží vodou ředitelné inkousty. Když jsem potřebovala zakrýt celý obrázek, tak jsem ho přetřela embosovacím mediem v tužce a pak posypala a zapekla a taky to fungovalo…

 4. Píďa:

  Duben 1st, 2013 at 10:27

  Leni máš pravdu embossování funguje stejně, ale jednak je práce s lepidlem jednodušší, protože můžeš v klidu vybarvovat a nemusíš se bát, že než dojdeš na konec, tak embossovací tužka zaschne a jednak si myslím, že kdybych embossovací tužkou vybarvovala obrázek vymalovaný akvarelkami, tak si zabarvím tužku a nejspíš i rozmažu obrázek. Takže embossování jako maskování je super, ale spíš při použití razítka, nebo malých motivů.

 5. Avellana:

  Duben 1st, 2013 at 11:07

  Píďa má pravdu, já tuhle zkušenost taky mám. A čím víc se dívám na ta potrhlá razítka, tím víc se mi to líbí. Ta technika je prima – chci se jen zeptat, jestli ten napatlaný motiv zůstane matný nebo trošičku lesklý, jako při použití Gossy Akcentu?

 6. Peslik:

  Duben 1st, 2013 at 14:18

  Holky já právě prubla lak na fimo a jde to taky. Obrázek je krásně lesklý a hladký, pak jsem prubla PVA lepidlo a to bohužel nefunguje.

 7. MS Design:

  Duben 1st, 2013 at 14:24

  tak tohle je naprostá bomba!! Klárko máš to super!!

 8. Pettie:

  Duben 1st, 2013 at 14:37

  Visačky jsou fakt povedený! :)  

 9. kakou:

  Duben 1st, 2013 at 15:58

  jé té je krásné. A ty razítka! No úžasné

 10. Makiarka:

  Duben 1st, 2013 at 16:06

  To je suprová technika – jednoduchá a efektní. Jsme se na srazu zamilovala, pořídila si rybičky a rybičkuji…sice nevím co z tou hromádkou visaček budu dělat….ale baví mě to. Za tuhle inspiraci a techniku Birminghamu díky !!! :-)

 11. Píďa:

  Duben 1st, 2013 at 17:09

  Avellano zůstane trochu lesklý. Makiarko razítka závidím!!!

 12. Avellana:

  Duben 1st, 2013 at 17:33

  Děkuji – ta lepidla typu Herkules a PVA nefungují nejspíš proto, že jsou vlastně disperzní, tj. jakoby vodou ředitelná. A když se přes ně potom přejede něčím vlhkým, tak tu vodu zpětně nasají. Holt se člověk pořád učí.

 13. Aktijka - HuráPapír:

  Duben 1st, 2013 at 18:00

  Avellano, ty originál lepidla by taky měla být vodou ředitelná a to matný je po zaschnutí matný, nelesklý. Jen kdo si jej pořídí, ať se nelekne, že v tak velkým balení je jen půlka :-( Herkules jsem zkoušela a ten mi rozmazával barvy. Možná by to s ním šlo jen na bílý podklad.

 14. Makiarka:

  Duben 1st, 2013 at 18:40

  :-) můj postřeh… protože jsem na kurzu kurzovala s copickama…a pak večer při stolečku už jen dělala co ostatní…. jsem na rybičkové visačce tiskla bublinky tmavě modrým Archival Inkem….:-) a ty z lepidla nešly sundat…ale nakonec je z toho záměr…lehce jsou bublinky i na rybičkách…:-). A u prvního Andílka jde vidět jak na noze není lepidlo dotřené….a tudíž má na noze „červený ekzém“. a ještě další postřeh, když jsem otírala „přetisk a vrstvu zdobení“ z narazítkovaného a přetřeného motivu a tak jako neopatrně, tak jsem si zašpinila okolí (ale vidím, že na fotkách to nejde vůbec vidět) 

 15. veverka.Hela:

  Duben 1st, 2013 at 19:38

  Páni, já zírám. Klárko, to je nářez. Krása!!!!!!!!!!

 16. Lenka B.:

  Duben 2nd, 2013 at 06:07

  Píďo máš pravdu, akvarelky trochu špiní. S tím embosem jsem to zkoušela jen na menší plochy, já jen že pro jistou obněnu to taky lze. Včera jsem to vyzkoušela s lesklým lakem na fimo a účel to taky splnilo…

 17. Evka:

  Duben 2nd, 2013 at 14:32

  Tak dievcata dnes som vyskusala lepidlo na decoupage 2v1 (lepidlo+lak) ktore funguje. Takze ak mate niejake doma tak sa mozte hned pustit do prace :) .

 18. Ilonak2:

  Duben 4th, 2013 at 20:30

  Opravdu nádherné!!!

 19. Keiel:

  Duben 6th, 2013 at 14:06

  Visačky jsou úžasný!!! A ta technika je super! Ráda bych ji někdy zkusila. Díky za postup a inspiraci ! :)

Zanechte komentář