Druhy razítek …

Úterý, Srpen 31, 2010 13:48

SILIKONOVÁ (také se jim říká gelová, čirá, akrylová …)

GUMOVÁ na dřevěném špalíku

CLING - gumová razítka nalepená na speciální pěně

Silikonová razítka…  jsou cenově nejdostupnější a asi i nejpoužívanější. Mají tu výhodu, že jsou průhledná a vy díky tomu vidíte, kam tisknete. Prodávají se s ochrannou fólii, na které bývá vidět motiv razítka. Díky své přilnavosti se snadno připevní na akrylátový blok.  Po použití je lehce sejměte a očistěte. Já většinou razítka čistím mokrými ubrousky.  Jednou za čas je všechny propláchnu v mýdlové vodě a usuším.

Akrylátové bloky se prodávají v různých velikostech a tloušťkách. Některé mají vodící linky …  které pomáhají s umístěnám razítka na stránce.  Krátkodobě se mohou nahradit průhlednými obaly na CD.

Nevýhodou silikonových razítek je, že některá razítka jsou dost tenká a při manipulaci se mohou roztrhnout. Také netisknou velmi jemné detaily, protože jak jsou průžná a vy víc na razítko zatlačíte, tak se jakoby „rozmáčkne“.  Pokud se vám zdá, že razítko špatně tiskne nebo nedotiskává, zkuste jen jemným smirkovým papírem lehce přejet …

Gumová razítka na špalíku… jsou dražší, než razítka silikonová, ale mnohem kvalitnější. Tisknou i velmi jemné detaily. Díky tomu, jak jsou mohutnější, tak se hůře skladují. Čistím je také mokrými kapesníky. Při použití voděodolných razítkovacích barev (např. StazOn) se musí vyčistit speciálním čistidlem, jinak by se jemné detaily na razítku zanesly barvou a razítko se znehodnotilo.

Cling … Jedná se také o kvalitní gumová razítka, která ale nejsou připevněná na dřevěném špalíku. Jsou na speciální pěnové podložce, která má stejné vlastnosti jako razítka silikonová. Podložka je měkká a přilmavá k akrylátovému bloku. Většinou tato razítka mají zezadu natisknutý motiv, tak vidíte, jak tisknete. Nejsou průhledná.

Gumová razítka značky CRAFTY INDIVIDUALS  se prodávají bez pěnové podložky. My tuto podložku zdarma k razítkům přikládáme.

Na razítko si ji lepíte sami. Z jedné strany podložky je samolepka, z druhé strany je přilnavá část k akrylátovému bloku. Vy strhnete u samolepící části ochranný papír a razítko na tuto podložku přilepíte … a nakonec obstřihnete.


Krásný scrapbookový den i noc přeje Aktijka

6 komentářů k příspěvku “Druhy razítek …”

 1. Jennyfer*:

  Prosinec 26th, 2011 at 12:18

  Je to úžasné! Chtěla bych se zeptat,jestli u silikonových razítek je potřeba ta akrylátová destička? Vím,že se to dá nahradit i obalem na CD,ale chci se zepat,jestli je vůbec nutné.aby to mělo nějakou „destičku“..:D

 2. Jennyfer*:

  Prosinec 26th, 2011 at 12:20

  Jo a ještě jeden dotaz :D můžu používat na různá razítka (hlavně ta silikonová) i obyčejnou razítkovací barvu z každého papírnnictví? Jsou třeba i u těch dětských gumových razítek. Takže mě to zajímá,máme tyto barvy doma,ale bojím se je použít,abych nějak nepoškodila razítko…předem moc děkuji :)

 3. Aktijka:

  Prosinec 26th, 2011 at 12:33

  Jennyfer, akrylátovou destičku určitě doporučuji. Nejlepší je mít jednu větší a druhou menší. Při použití CD obalu není na razítko vyvíjen stejný tlak a tisk není stejnoměrný. Bez destičky se dají používat velká razíztka, na scrap videích jsem viděla, že na razítko nanesou barvu, položí na to čtvrtku a přejedou válečkem nebo „pomačkají“ prsty. Ono to je všechno o zkoušení… každému vyhovuje něco jiného…….. a razítkovací barvy… dají se použít jakýkoliv. Jen kvalita u těchto obyčejných razítkovacích barev nebývá bětšinou dobrá. Ale samozřejmě se mohou najít výjimky :-) … opět radím, vyzkoušet a zjistit :-)

 4. Jennyfer*:

  Prosinec 26th, 2011 at 15:10

  Tak to jsem ráda :) Moc děkuju za odpověď! :)

 5. Vlaďka:

  Červen 10th, 2012 at 07:41

  Dobrý den, ráda bych využila razítka i na potisk něčeho jiného, než je papír. Chtěla bych se zeptat, jestli s nimi lze tisknout třeba i na plsť nebo látku s použitím barev na textil nebo hedvábí.
  Děkuji

 6. Aktijka - HuráPapír:

  Červen 10th, 2012 at 09:13

  Vlaďko, gumová razítka určitě jdou použít. Extra hluboký realiéf mají razítka třeba od Aladine a s těmi se na látky tiskne krásně.

Zanechte komentář