Embossování

Tato technika zahrnuje dva typy …  práškové embossování, kdy působením tepla (cca 350 st.C) se speciální embossovací prášek zataví. Tím vytvoří jakoby „vypouklinu“   … Pak je tzv. suché embossování, to se buď pomocí šablon nebo jen tak od ruky na rubovou stranu vytlačuje rydlem motiv, který je na druhé straně také vystouplý …

Nyní si podrobněji ukážeme „práškové“ embossování:

Potřebujete:

embossovací prášky (pudry)

– embossovací polštářek nebo tužku (naplněné speciálním gelem, který velmi pomalu schne)

– razítko, razítkovací barvu

– embossovací pistoli nebo toustovač

Základní postup:

Razítko potřete nebo otisknete na embossovacím polštářku …

… a motiv otisknete na čtvrtku (tenký papír nedoporučuji, po zahřátí by se zkroutil) …

… až máte narazítkováno podle svých představ, posypete vše  embossovacím práškem. Prášek důkladně  zklepete na papír … zachytí se pouze tam, kde je embossovací gel. Zbytek prášku sesypte zpět do lahvičky. Nejraději používám embossovací prášek (CLEAR), který po zatavení zprůhlední. Na čtvrtce vytvoří krásný efekt.

A je tu poslední a nejdůležitější část, zahřívání. Nejvhodnější a nejpohodlnější je embossovací pistole. Jemně fouká teplo cca 350 st. C … klasický fén proto není vhodný.  Pistoli nechte chvilku bokem rozehřát a pak ji nasměřujte nad čtvrtku. Držte ji cca 10 cm nad. Pistole se dá nahradit topinkovačem … držíte čtvrtku nad ním (práškem směrem nahoru) … a zahříváte. Že je hotovo poznáte změnou barvy. Nechce chvilku zaschnout! Pokud na embossování sáhnete hned, můžete se popálit a rozmažete si to.

Tady vidíte, jak se mění barva … bílá část razítkování je ještě nezafixovaný prášek (je to prášek, který po zahřátí zprůhlední) …

Embossování barevnými prášky …

Pokud nemáte embossovací podložku, můžete použít prášky i přímo na pomalu schnoucí razítkové barvy (např. pigmentové) …

Tady je použitý průhledný embossovací prášek, který narazítkovaný motiv krásně zvýrazní …

… můžete díky razítkovacím barvičkám udělat obrázek vícebarevný … zde jsem použila barvy od Clearsnap (COLORBOX) – tzv. oči … a použila průhledný embossovací prášek …

Embossovacími tužkami (pery) můžete jak kreslit, psát … tak jde i použít na razítko místo embossovací podušky …

Vyzkoušejte i  vellum (pauzovací průhledný papír). Na inkoustové tiskárně si na něj vytiskněte text, obrázek …  rychle na to nasypte embossovací prášek … Tím, že vellum není savý, chvilku trvá, než tisk zaschne …

Také jde použít lepidlo v roleru … uděláte si nějaký jednoduchý motiv na čtvrtku … posype práškem, zklepete přebytečný prášek  a zatavíte …

… výsledek po „zapečení“ …

Suché embossování pomocí rydla …  zde je ukázka na pauzovacím papíře. Na tento typ existuje také spousta pomůcek a nářadí, ale to zase někdy jindy.

Krásný den i noc přeje Aktijka